22 Temmuz

2009
video

Basit şifreleme yöntemleri genellikle kağıt kalem kullanarak gerçekleştirilebilen, çok karışık matematik temellere dayanmayan sistemlerdir. En gelişmiş örnekleri mekanik cihazlar olan basit şifreleme yöntemleri, elektronik cihazların kullanılmaya başlanmasıyla beraber ortadan kalkmıştır.

Mono Alfabetik Şifreleme
En eski ve basit şifreleme yöntemlerinden birisi olan Sezar yöntemi mono alfabetik şifrelemenin tipik bir örneğidir. Sezar döneminde kullanılan bu yöntemde harflerin yeri değiştirilir. Şifrelenecek metindeki harfler alfabede 3 harf kaydırılarak değiştirilir.

Sezar Şifresi : ci= E(pi) = pi+3 mod 29

Açık Mesaj : Gizli Bilgi

Şifreli Mesaj : Ilcol Dloıl

Bu yöntemin biraz daha gelişmişi olan tablo yönteminde ise alfabedeki her harf başka bir harfle yer değiştirir ama bu bir kurala bağlı olmadan karışık bir şekilde yapılır.

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ

CÇAVYJŞÜZKÖTUENOİPFGILĞHRMBDS

mono alfabetik şifreleme yöntemleri bilgisayar yardımıyla çok kısa sürede kırılabilir. Bu yöntemler kullanılan dildeki harflerin yerini değiştirir ama harflerin kullanım sıklığını (frekansını) değiştirmez. Örneğin Türkçe’de en çok kullanılan harf olan “a” harfi tablo yöntemi kullanılarak “c” harfi ile yer değiştirilirse elde edilecek şifreli metinde en çok tekrar eden harfin “c” olduğu görülür ve bunun “a” harfi olabileceği tahmin edilerek şifre çözülmeye başlanabilir.

Poli Alfabetik Şifreleme
Bu tip şifrelemede, mono alfabetik yöntemlerden farklı olarak bir harf değiştirilince her seferinde aynı harfe dönüşmez. Bu yöntemlere güzel bir örnek Vigenere tablosudur.

Bu yöntemde oluşturulan tablo ve bir anahtar kelime kullanılarak şifreleme yapılır.

Şifreleme

Açık Mesaj (sütun) : BULUŞ MAYER İANKA RA

Anahtar Kelime (satır) : KALEM KALEM KALEM KALEM …

Şifreli Mesaj : LUZAĞ ZAJIF UABÖM DA…

Şifre Çözme

Şifreli Mesaj (tablo) : LUZAĞ ZAJIF UABÖM DA…

Anahtar Kelime (satır) : KALEM KALEM KALEM KALEM …

Açık Mesaj (sütun) : BULUŞ MAYER İANKA RA

Poli alfabetik şifreleme yöntemleri de bilgisayar yardımıyla ve frekans sayımı ile çok kolay ve çabuk çözülebilmektedir.

Tek Kullanımlık Karakter Dizisi (One-time Pad)

Bu basit şifreleme yönteminde rastgele üretilen bir karakter (harf veya rakam) dizisi kullanılarak şifreleme yapılır. Açık mesaj içinde yer alan her karakter, üretilen dizide karşısına denk gelen karakterle işleme sokularak (Örneğin modüler toplama işlemi) şifreli mesaj elde edilir. Mesajı çözmek için rastgele dizinin bilinmesi gereklidir. Bu yönteme Vernam şifreleme yöntemi denir.

Açık Mesaj : BULUSMAYERIANKARA

Rastgele Dizi : DEFRYPLCNMLJKHFGH

Şifreli Mesaj : RLDYDOY….

Bu yöntemin güvenliği rastgele üretilen diziye bağlıdır. Bu dizi gerçekten rastgele üretilmelidir, eğer bir kurala bağlı olarak üretilirse ve bu kural saldırgan tarafından bilinirse sistem kırılabilir. Bu tehdit dışında sistem mükemmel bir şifreleme sistemidir ve ilk olarak 1917’de bulunup “teletype” makinelerinde kullanılmıştır.
Kaynakça: Kamusm.gov.tr

Yorumlar

osugus - 04 Ocak 2010

Bilgiler icin tesekurler. Ama unutulmamasi gerekilirki, yukarida tanimlanmis sifreleme methodlari klasik methodlardir ve kullanilmasi guvenli degildir (Karakter Dizisi yontemi haric). Bu yuzden bu yontemler sadece tarihsel acidan onemlidirler. Tek Kullanımlık Karakter Dizisi yontemi en guvenli yontem olmasina ragmen, kullanimi praktik degildir.

Gunumuzde modern yontemler denilen yontemler kullanilmaktadir.

ati - 17 Ağustos 2010

poli alfabetik şifrelemme yöntemini biraz daha ayrıntılı ve daha açık bir şekilde anlatabilirmisin ben böyle şeylere biraz merakım var ve ne kadar çok şey öğrenirsem onları geliştermem daha kolay olucak bana yardım edersen sevinirim…

pysco - 17 Eylül 2010

poli alfabetık bıraz kolay ama one tıme padı anlatırmısın dıgerlerını anladım bı o kaldı bıde bunları cevırmek bıraz zaman alıyor eger bır program bılıyorsan yazarmısın

3m1r - 18 Eylül 2010

İlk fırsatta detaylı bir makal yazacağımı belirtirim.

seyma - 24 Kasım 2011

polialfabetik şifrelemyi tam anlamadım geri dönerseniz çok sevinirim

ALperen - 11 Nisan 2012

Ebced hesabı güzeldir.

Yorum Yapın !