Hakkında

14 Mart

2009

Teknoloji ilerledikçe, bilgisayarlara ve bilgiye olan bağımlılığın artması, bilgi güvenliğine olan hassasiyetin de artmasına yol açıyor. Bilgilerin korunmasını, saklanmasını sağlarken başkaları tarafından anlaşılmasını da engellemek tabi (doğal) bir hak oluyor.

Kriptoloji işte bütün bu istekler doğrultusunda doğmuş olan ve temelleri M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan bir bilim dalıdır. Kriptolog ve Kriptograflar çeşitli iletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesiyle, bu mesajların güvenli bir ortamda alıcıya iletilmesiyle ve iletilmiş mesajlarının deşifresiyle uğraşmaktadırlar. Bu bağlamda ilk kriptoloji örnekleriyle Mısır hiyerogliflerinde karşılaşılmaktadır. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızı göz önüne alındığında,bu gelişimle orantılı olarak ortaya çıkan güvenlik açığının boyutları da oldukça ciddidir. Kriptoloji bilimi de kapsamını bu açığı kapatabilecek şekilde genişletmek zorundadır. Örneğin Kriptoloji; askerî kurumlardan tutunda kişiler arası veya özel devlet kurumları arasındaki iletişimlere, sistemlerin oluşumunda ve işleyişindeki güvenlik boşluklarına kadar birçok alanda aktiftir.

Yelpazesi bu kadar geniş olmasına karşın Kriptoloji bilimiyle ilgili ne yazık ki yerli ve yabancı kaynak sıkıntısı çekilmektedir. 2009 yılında Kriptoloji.net & .org ile yayın hayatına geçen sitelerimizde bu sıkıntıları biraz da olsa gidermeye çalışmaktayız. Türkiye de Kriptoloji ile ilgili doküman ve eğitmen sıkıntısını azaltma vizyonu ile hareket eden sitemizde; şifre bilimiyle ilgilenenler için çeşitli makaleler, kriptoloji programları, videolar ve kriptoloji ile ilgili son gelişmeler hakkında haberler bulunmaktadır.

Kripto stratejik bilimi ve tekniğini, yetenekli kişilere tanıtmak, onlara gerekli ön bilgileri vermek ve bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşları yönlendirmek amacıyla sitemiz yayın hayatına devam etmektedir. Ayrıca bu konuyla ilgilenenlere doyurucu bilgiler sağlamak, ihtiyaç sahiplerine yol ve kaynak göstermek gayesi ile bu yolda bir pusula olmaya devam edecektir.

Bu yüzden site akışımızı ilk günkü heyecan ve istekle sürdürüyoruz…

3m1r

Yorumlar

Gökhan TÜRK - 15 Mart 2009

Destur .. Tasarımına söylenecek söz hiçbir zaman olmamıştır emirum :) En az kişiselin kadar esnek ve özgün bir çalışma olmuş. Başarılarının devamını dilerim.

Ali Samed Karaaslan - 15 Mart 2009

Sitemiz İçin Hayırlı Olsun. Başarıların Devamını Dilerim.

AYSE AKIN - 15 Mart 2009

cnm benım elıne saglık walla sıte super olmus soylemem gerek yok saten hersey ortada:)darısı benım basıma:)

Savaş - 18 Mart 2009

Küre…Ellerine sağlık Güzel olmuş :) Sonunda tamamladın : ]

Volkan BİLGİLİ - 27 Mart 2009

Kriptografi dalında hem tasarım hem de içerik olarak lider bir site..

Kr3aX - 15 Nisan 2009

S.a valla kriptolojinin ne oldugunu bilmiyordum bu emir’i tanımayana kadar (: tanıdıktan sonra bu nasıl bir şeyle uğraşıyor diye araştırma merakı oldu benim.. Yolunda emin adımlarla ilerliyor..

k. - 19 Nisan 2009

Kriptolojiye uygun bir site tasarımı olmuş. Ayrıca etiket sistemini de flash eklentisiyle yaparsan, daha güzel olabilir. Takip ediyorum, kolay gelsin.

Abdullah - 25 Nisan 2009

Çok güzel Bir Site oLmuş kriptoloji ilgimi çekti ilgilenmeye calısacagım iyi calısmalar

Joker - 06 Mayıs 2009

Gercekten gorselligi ve icerigi ile muhtesem bir proje olmus. Umarim kisa zamanda buyuk gelisme kaydedersiniz, ki… oyle de gorunuyor (bkz: yaraticilar )

Burak YILDIZ - 31 Ekim 2009

Güzel yararlı bir portal olmuş, tebrikler

saadet - 14 Kasım 2009

ellerine sağlık Emir bey:) Emeklerinin karşılığını alman dileğiyle. çok güzel bir işe imza atmışsın…

enver - 19 Şubat 2010

bana acil bir hacker arkadaş lazım usta yardım edebilirmisin para weririm işi yaparsak

3m1r - 19 Şubat 2010

@enver
Burası hacker bulma kurumu değil :)

elif - 22 Şubat 2010

çok güzel bir site…. ben bir yazılımcıyım çok hoşuma gitti makaleler..
tebrikler…. :)

elif - 12 Mart 2010

yaptıgım yorumlar yayınlanmamaktadır yardımcı olursanız sevinirim

3m1r - 15 Mart 2010

@ elif nerde yazmışsınız?

Ziyaretçi - 23 Mart 2010

Sayın Yetkili,

İzleyen Tübitak Kamu SM web sayfası, kriptografi ile ilgili terimlerin ve kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için çok yararlı olur. Bu konudan bahseden bir makale yazılabilir:

http://www.kamusm.gov.tr/tr/Bilgideposu/Belgeler/

3m1r - 23 Mart 2010

@ Ziyaretçi
2006 da e-kitap şeklinde hazırlamıştım. Arşivde aradım bulamadım yoksa terimler sözlüğü diye bir çalışmam vardı hatırlatmanız iyi oldu tekrarda hazırlarım müsait bir zaman diliminde.

burak öztürk - 09 Mayıs 2010

Ellerine sağlık, ilgilendiğim bir konu üzerine güzel bir çalışma yapmışsın. Tebrik ederim. Ayrıca T.C Kimlik numarasınında algoritması belli oldu biliyosundur. makalelerinin arasına onuda ekle istersen, crypt ile ilgilenen arkadaşlar mutlaka okuyacaklardır. Sevgiler.

Yorum Yapın !